niedziela, 25 lipca, 2021
Google search engine
Strona głównaRodzaje opieki nad dziećmi w Niderlandach
Array

Rodzaje opieki nad dziećmi w Niderlandach

Ogólne wyrażenie określające opiekę nad dziećmi w Niderlandach to kinderopvang, w którym zawiera się:

 • Placówki opieki nad dziećmi: ośrodki opieki dziennej, rodzice ‘goszczący’ (lub opiekunowie), opieka przedszkolna i pozaszkolna.
 • Usługi w zakresie opieki nad dziećmi: grupa zabaw, opieka nad dziećmi, nianie i au pair.

  Placówki opieki nad dziećmi w Niderlandach

  Popyt na placówki opieki nad dziećmi w Niderlandach jest
  bardzo wysoki, a listy oczekujących są zazwyczaj bardzo długie
  – czas oczekiwania może trwać nawet do 6 miesięcy. Niektórzy niderlandzcy (a także międzynarodowi) pracodawcy posiadają swoje własne placówki opieki nad dziećmi – w szczególności należą do nich uniwersytety (7R581). Listę dostępnych opcji można znaleźć w samorządzie lokalnym (ratuszu) (N6HJA).
  Dla (emigrantów) rodziców, którzy pracują w pełnym wymiarze godzin, dostępne są 3 główne rodzaje zorganizowanych struktur opieki nad dziećmi w Niderlandach:
  Opieka dzienna – przedszkole (kinderdagverblijf)
  Opieką przedszkolną (kinderdagverblijf) mogą zostać objęte dzieci do czwartego roku życia – w ośrodku mogą spędzać do 10 godzin dziennie. Przedszkola w Niderlandach prowadzone są profesjonalnie i zatrudniany w nich jest w pełni wykwalifikowany

personel. Wszystkie ośrodki oferujące opiekę nad dziećmi muszą spełniać surowe normy jakości zgodnie z prawem niderlandzkim. Niderlandzkie ośrodki opieki dziennej czynne są zazwyczaj w dni powszednie od godziny 7:30 lub 8:00 do godziny 18:00. Oferują one opiekę nad dziećmi od 3 miesiąca życia do 4 roku życia. Niektóre z ośrodków posiadają specjalne grupy dla niemowląt i małych dzieci , natomiast inne je łączą. W zależności od grupy wiekowej, w ośrodku jest przydzielony jeden nauczyciel dla 4-8 dzieci. Żywność z reguły jest zapewniana przez ośrodek, za dostarczenie pozostałych niezbędnych rzeczy odpowiedzialni są rodzice.

W związku z faktem, że listy oczekujących na miejsce w tego typu placówkach są bardzo długie, należy możliwie jak najszybciej zarejestrować swoje dziecko (może to być nawet przed narodzinami dziecka) . Istnieje także możliwość zarejestrowania w więcej niż jednej placówce, do czasu uzyskania miejsca.

Rodzice goszczący lub opiekunowie (gastouder) Opiekunowie do dzieci nazywani w Niderlandach rodzicami goszczącymi (gastouderopvang), dostępni są dla niemowląt, małych dzieci oraz uczniów szkół podstawowych. Opiekunowie mogą opiekować się maksymalnie sześciorgiem dzieci, zarówno we własnym domu, jak i w ośrodku opiekuńczym, przez ustaloną liczbę godzin w tygodniu. Dostępni są także wieczorami oraz w weekendy.

Usług opieki nad dziećmi można szukać za pomocą specjalnej agencji, która dokładnie sprawdza czy miejsca, w których będą miały przebywać dzieci są bezpieczne i higieniczne. Opiekunowie do dzieci muszą być także zarejestrowani w Landelijk Register Kinderopvang (Krajowy Rejestr Opieki nad Dziećmi). Zgodnie z Ustawą o Opiece nad Dziećmi, dziadkowie, którzy regularnie sprawują opiekę nad swoimi wnukami, mogą zostać uznani za formalnych opiekunów – dzięki temu rodzice mogą otrzymać za to zasiłek.

Ogłoszenia specjalnych agencji opieki nad dziećmi można znaleźć w lokalnych gazetach pod hasłem oppas, lub na tablicy ogłoszeń biura konsultacyjnego consultatiebureau. Tego typu ogłoszeń można również szukać w internetowym katalogu firm (Yellow Pages) pod hasłem gastouderbureau.

Opieka po szkole (buitenschoolse / naschoolse opvang)

Organizacje zajmujące się opieką pozaszkolną zapewniają opiekę oraz zajęcia w dni szkolne i wakacje w godzinach od 7:30 do 18:30 dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat (06Kwj). Z reguły placówki te współpracują z jedną lub kilkoma szkołami podstawowymi, w związku z tym zarówno szkoły lokalne jak i międzynarodowe powinny być w stanie pomóc rodzicom w znalezieniu odpowiedniej szkoły w ich okolicy, gdyż dzieci często odbierane są ze szkoły przez opiekuna. Zwykle jedzenie oraz napoje zapewniane są przez te placówki, a dzieci mogą się bawić na dworze, wykonywać prace rzemieślnicze, czytać a także mogą uzyskać pomoc w odrabianiu zadań domowych. Istnieje wiele możliwych zajęć, gdyż niektóre z ośrodków połączone są z klubami sportowymi, domem kultury lub szkołą muzyczną.

Preschools (peuterspeelzalen)
Preschools (peuterspeelzalen in Dutch) are for children aged two to four years. They are often part of a primary school and help prepare children for primary school, and they must be registered in the Landelijk Register Kinderopvang (National Childcare Register). Children in the Netherlands go two to three times a week either in the morning or afternoon to spend a few hours playing with other children and doing activities under trained professional preschool teachers.

Usługi opieki nad dziećmi w Niderlandach

Dla rodziców, którzy nie potrzebują opieki w pełnym wymiarze godzin w ciągu tygodnia pracy, istnieją inne możliwości opieki nad dziećmi:
Grupa zabawowa (peutergroep)
Grupa zabawowa (peutergroep po niderlandzku) jest bardziej nieformalnym miejscem, do którego rodzice zabierają swoje dzieci ( w wieku od 0 do 3 lat), żeby mogły pobawić się z innymi dziećmi w podobnym wieku. Początkowo rodzice zostają z dziećmi na cały czas trwania spotkania, następnie czas ten jest skracany gdy dziecko już poczuje się swobodnie. Zazwyczaj za takie spotkania pobierana jest niewielka opłata, aby pokryć koszty wynajmu sali, jedzenia i napojów oraz zabawek.

Opiekunowie (oppas)
Niderlandzkie słowo określające opiekunów to oppas, pod tym słowem kryje się wiele możliwości – od nastolatków, aż po wykwalifikowanych opiekunów dziecięcych, którzy pracują po kilka godzin dziennie popołudniami lub wieczorami.
Istnieje także możliwość zarejestrowania się w serwisie Centrum Opiekunów Dziecięcych – wymagana jest opłata członkowska półroczna lub roczna, ale dzięki temu można się z nimi skontaktować zawsze wtedy gdy będziesz potrzebował opiekunki do dziecka (opiekuna opłaca się osobno). Z tą opcją praktycznie zawsze znajdziesz opiekuna za rozsądne pieniądze, gdy zajdzie taka potrzeba. Jedyną wadą może być fakt, że za każdym razem opiekun może być inny z różnym poziomem doświadczenia.
Opiekuna powinno się rezerwować z wyprzedzeniem, szczególnie podczas wakacji (WzKb6). Zaleca się także, aby zawsze prosić potencjalnych opiekunów o referencje, po ich sprawdzeniu należy przeprowadzić z nimi wywiad telefoniczny. Nianie i Au Pairs

Nianie to doświadczone i często bardzo mocno wykwalifikowane opiekunki do dzieci, które mieszkają w Twoim domu i otrzymują miesięczne wynagrodzenie.
Au pair to zazwyczaj młoda (od 18 do 31 lat) osoba pochodząca z innego kraju, która jest zatrudniona w celu pomocy przy opiece nad dziećmi rodzinie goszczącej z Niderlandów. Au pair należy zapewnić pokój oraz wyżywienie, a także niewielką zapłatę miesięczną. Z reguły Au pair pomagają w opiece nad dziećmi oraz w drobnych pracach domowych, zdobywając przy tym doświadczenie kulturowe w Niderlandach.

Jeżeli oficjalnie korzystasz z pomocy niani lub au pair i możesz to poświadczyć to może Ci przysługiwać zasiłek z tytułu opieki nad dziećmi (xwH65).
Szukasz przyjaznych dla emigrantów opcji opieki dziennej dla swoich dzieci w Niderlandach? Poniżej znajduje się lista wybranych placówek związanych z opieką nad dziećmi lub opieką dzienną dla dzieci.

RELATED ARTICLES

Gminy niderlandzkie (Gemeente)

DigiD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Gminy niderlandzkie (Gemeente)

DigiD

Recent Comments